Czym jest dach jętkowy i kiedy można go wykonać? 

Czym jest dach jętkowy i kiedy można go wykonać?

Dach jętkowy to jedno z popularnych rozwiązań konstrukcyjnych. Jego charakterystyczna cecha to poziome belki jętkowe, które wzmacniają więźbę dachową i umożliwiają pokrycie większych rozpiętości bez konieczności stosowania dodatkowych podpór. Ale czy dach jętkowy sprawdzi się w każdym budynku? W jakich sytuacjach warto się na niego zdecydować, a kiedy lepiej wybrać inną konstrukcję? W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest dach jętkowy, jakie są jego zalety i ograniczenia. 

Czym są dachy jętkowe? 

Dach jętkowy to rodzaj konstrukcji dachu spadzistego, w której kluczową rolę odgrywają poziome belki, zwane jętkami. Montuje się je najczęściej nieco wyżej niż połowa długości krokwi. Jętki łączą przeciwległe krokwie, zapewniając im dodatkową stabilność. Należy pamiętać o tym, że przekrój dachu jętkowego powinien być dostosowany do rozpiętości krokwi. 

Funkcje dachu jętkowego 

Podstawowym zadaniem jętek w konstrukcji dachu jest przejęcie sił rozciągających, które działają na krokwie. Dzięki tym elementom można zapobiegać deformacji więźby dachowej. 

Poza tym, jętki pozwalają pokryć dachy o większej rozpiętości bez potrzeby stosowania pionowych podpór wewnątrz budynku. Decydując się na ten rodzaj konstrukcji, można więc w pełni wykorzystać przestrzeń użytkową budynku. 

Jętka dach – rodzaje konstrukcji 

W zależności od rozwiązań konstrukcyjnych i potrzeb inwestora, wyróżnia się różne typy dachów jętkowych: 

  • dach krokwiowo-jętkowy – najprostszy rodzaj konstrukcji, w którym jętki mocowane są między krokwiami na wysokości 2/3 ich długości. Idealny dla dachów o rozpiętości do 7 metrów. Kąt nachylenia tego typu dachu wynosi od 30 do 60 stopni. 
  • dach kleszczowo-jętkowy – dodatkowo wzmocniony dwoma parami jętek, które znajdują się na obu stronach dachu (mocowanie do krokwi). To pozwala na stosowanie dachu przy większych rozpiętościach i obciążeniach. Ten typ konstrukcji stosuje się przy dużych budynkach, gdzie konieczne jest przeniesienie obciążenia konstrukcji dachowej na ściany nośne oraz strop. 
  • dach płatwiowo-jętkowy – w tym rozwiązaniu jętki są dosyć długie, dlatego wzmacnia się je belkami, które przejmują część obciążeń. Konstrukcja sprawdzi się na budynkach o bardzo dużych rozpiętościach dachu, takich jak hale magazynowe czy większe domy. 

Kiedy możliwe jest wykonanie dachu jętkowego? 

Konstrukcja jest szczególnie polecana w domach jednorodzinnych z użytkowym poddaszem, gdzie zależy nam na uzyskaniu otwartej przestrzeni bez pionowych podpór. Dach jętkowy może być również zastosowany w budynkach gospodarczych lub letniskowych, jednak zawsze powinien być projektowany z uwzględnieniem obciążeń wynikających z pokrycia dachowego oraz warunków atmosferycznych, takich jak wiatr czy śnieg. 

Dach jętkowy można wykonać w budynkach, których rozpiętość ścian ma od 5 do maksymalnie 12 m, a kąt nachylenia połaci wynosi od 25 do 67 stopni. Większa rozpiętość wymaga dłuższych jętek. Dlatego w zależności od projektu, wybrać trzeba odpowiedni rodzaj dachu jętkowego. 

Jak zamocować jętki do krokwi? 

Najczęściej stosuje się dwa popularne sposoby montażu: 

  • mocowanie stężeniowe – jętki są przybijane do krokwi za pomocą śrub. W celu dodatkowego wzmocnienia połączenia można zastosować metalowe łączniki ciesielskie. 
  • mocowanie na tzw. półjaskółczy ogon – ta technika wymaga wykonania specjalnych wcięć w krokwiach oraz odpowiednio wyprofilowanych końców jętek. Miejsca te są ze sobą łączone na wcisk. W celu dodatkowego zabezpieczenia, konstrukcje można wzmocnić śrubami. 

Czym można pokryć dach krokwiowo jętkowy? 

Dach jętkowy daje szerokie możliwości w zakresie wyboru materiałów pokryciowych. Najczęściej stosuje się tradycyjne dachówki, które zapewniają trwałość i estetykę. Bez problemu można zastosować też lżejsze pokrycia, takie jak blachodachówka czy gont bitumiczny. 

Dach jętkowy zapewnia większą stabilność przy dużych budynkach, dlatego to dość popularne rozwiązanie. Do jego stworzenia warto wykorzystać wysokiej klasy drewno. Odpowiednio pocięte kawałki belek możesz zamówić w Fallklandy!