Czym jest murłata? Wymiary, mocowanie i ocieplenie

Aby szkielet dachu był stabilny, konieczne jest odpowiednie przymocowanie murłaty do pozostałych części więźby. Murłata to jeden z najważniejszych elementów potrzebnych do stworzenia solidnej i wytrzymałej konstrukcji dachowej. Dlatego najpierw trzeba dopasować jej wymiary do projektu, potem zająć się jej mocowaniem, a na końcu dociepleniem. Jaki rozmiar może mieć pojedyncza murłata? Jak wygląda mocowanie murłaty bez wieńca? W dalszej części odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Murłata – co to jest?

Murłata to drewniana belka o kwadratowym przekroju, która jest elementem więźby dachowej. Nazywana jest też namurnicą i płatwią stropową. Montuje się ją bezpośrednio na wieńcu budynku lub na górnej krawędzi ścianek kolankowych (równolegle). Murłaty wykonuje się wyłącznie z certyfikowanego drewna iglastego o odpowiednim stopniu wysuszenia (do 18%).

Jakie są funkcje murłaty?

Murłata stabilizuje całą więźbę dachową, łącząc ją ze ścianami budynku. Dzięki temu dach jest dobrze osadzony i nie ulega przesunięciom pod wpływem obciążeń wywołanych przez śnieg, wiatr czy własny ciężar. Zapewnia też równomierne przenoszenie wspomnianych obciążeń z dachu na ściany nośne, co zapobiega powstawaniu pęknięć i odkształceń w konstrukcji budynku. Ponadto, murłata umożliwia prawidłowe osadzenie krokwi, co ma znaczenie przede wszystkim przy zastosowaniu wiszącego systemu kratownicowego bez zamontowanej kalenicy.

Czytaj więcej: więźba dachowa co to jest i jakie są jej rodzaje?

Murłata – wymiary

Najczęściej stosowane wymiary murłat to belki o przekroju 10×10 cm, 14×14 cm lub 16×16 cm. Czasami można spotkać się z większymi rozmiarami (do 20×20 cm), ale są one stosowane w przypadku nietypowych projektów budowlanych. W budownictwie jednorodzinnym zdecydowanie przeważają mniejsze murłaty. Dobrze dobrane wymiary mają bezpośredni wpływ na stabilność całej konstrukcji dachowej.

Mocowanie murłaty bez wieńca – jakie są sposoby?

Choć najczęstszym rozwiązaniem jest mocowanie murłaty na wieńcu żelbetowym, to istnieją też sytuacje, w których stosuje się inne metody (np. przy mniejszych budynkach). Mocowanie murłaty bez wieńca powinno odbywać się przy pomocy kotewchemicznych, mechanicznych lub stalowych. Mogą to być kołki, obejmy (np. złącza ciesielskie) lub specjalistyczne kleje.

Niezależnie od metody, murłata musi być dobrze przymocowana do podłoża dachu. W przeciwnym razie konstrukcja straci na nośności.

Mocowanie murłaty bez wieńca

Ocieplenie murłaty – po co?

Murłata znajduje się na styku dachu i ścian, dlatego jest narażona na duże różnice temperatur, co może prowadzić do powstawania mostków termicznych. To miejsca, przez które ciepło ucieka z wnętrza budynku. Odpowiednie ocieplenie murłaty zminimalizuje straty ciepła, poprawiając tym samym efektywność energetyczną budynku. Zabezpieczy też drewno przed wilgocią.

Jak widać, murłata odpowiada za wiele kwestii związanych z trwałością więźby. Dlatego konieczne jest profesjonalne przygotowanie projektu dachu i dostosowanie do niego parametrów murłat. Wszelkie odstępstwa na etapie montażu nie są zalecane.

Czytaj więcej: czym pokryć dach dwuspadowy?