Balustrada drewniana to element, który może odmienić wystrój Twojego wnętrza. Jest piękna i ponadczasowa, funkcjonalna i łatwa w pielęgnacji. Jak wybrać idealną, dopasowaną do Twoich potrzeb?
Naturalne drewno w Twoim domu
Balustrada na schody wykonana z drewna wprowadzi do Twojego domu ciepło i naturalność, niezwykłą przytulność, która spodoba się każdemu. Konstrukcja prezentuje się estetycznie, nawiązuje do natury i tradycji, a jednocześnie stanowi ciekawy detal dekoracyjny.
Subtelne linie słojów, ciepła barwa drewna to akcenty, które wprowadzają drewniane balustrady na schodach do wnętrza.
Rodzaje drewnianych balustrad na schody
Drewniane balustrady są dostępne w różnych stylach i wzorach, co umożliwia ich dopasowania do indywidualnych potrzeb i upodobań. Najpopularniejsze są:
- balustrady proste — wyróżniają się prostym, minimalistycznym designem. Doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami;
- balustrady profilowane — są nieco bardziej ozdobne, dzięki zastosowaniu frezowań i wzorów;
- balustrady ażurowe — wyróżniają się oryginalnym i unikalnym wyglądem. Składają się z misternie wycinanych elementów tworzących niepowtarzalną kompozycję.
Balustrady można wykonać z różnych gatunków drewna, zarówno krajowych, jak i egzotycznych. Trzeba mieć na uwadze, że gatunki egzotyczne są o wiele droższe niż rodzime, takie jak sosna czy dąb.
Zalety i wady drewnianej balustrady do schodów
Zalety
- Dopasowana do stylu nowoczesnego i tradycyjnego. Wyróżnia się wszechstronnym zastosowaniem.
- Wprowadza do wnętrza przytulność, ciepło, naturalną atmosferę.
- Można łączyć ją z innymi materiałami, takimi jak metal i szkło. Powstaje bardzo ciekawa kompozycja pasująca do wielu wnętrz.
- Może mieć dowolny wygląd. Drewno można poddać gięciu, toczeniu, frezowaniu, rzeźbieniu i malowaniu na wiele kolorów.
- Łatwo można ją odnowić poprzez zeszlifowanie wierzchniej warstwy. Można pomalować ją ponownie, dzięki czemu będzie wyglądała jak nowa.
Wady
- Narażona na uszkodzenia, takie jak zarysowania, wgłębienia, wykrzywianie się, ale tylko wtedy, gdy powstaje ze słabej jakości drewna.
- Może sprawiać trudności w utrzymaniu czystości, szczególnie gdy ulegnie zaplamieniu. Plamy z drewna trudno jest usunąć. Czasem konieczne jest zeszlifowanie powierzchni i pomalowanie jej ponownie.
- Cena balustrady jest uzależniona od gatunku drewna, z jakiego została wykonana. Może być droga, gdy zdecydujesz się na odmiany egzotyczne lub projekt będzie skomplikowany.
Jak poprawnie zamontować schody z balustradą?
Montaż balustrady wymaga doświadczenia, dlatego najlepiej zlecić go profesjonalnej ekipie. Gwarantuje to bezpieczeństwo eksploatacji.
Drewniane balustrady wymagają połączenia z konstrukcją nośną, którą w omawianym przypadku są schody drewniane. Można zdecydować się na trzy warianty montażu:
- mocowanie od góry,
- mocowanie od boku,
- mocowanie od dołu.
Balustrada zawsze jest montowana jako oddzielne słupki. Dopiero gdy testom zostanie poddana ich wytrzymałość, mocowane są klasyczne tralki lub inne nowoczesne elementy. Ważne jest, aby zastosować odpowiedni rodzaj i długość śrub mocujących. Powinny być przeznaczone do drewna lub betonu.
Jak zabezpieczyć balustradę z drewna?
Schody z balustradami drewnianymi wymagają przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych, w celu zadbania o ich stan techniczny i wizualny. Pewne czynniki można wykonać jednorazowo, inne wymagają regularnego powtarzania.
Zabiegami zabezpieczającymi balustradę z drewna, podobnie jak renowacja schodów drewnianych, są:
- impregnacja — dostępne są preparaty chroniące drewno przed wilgocią, pleśnią i innymi czynnikami szkodliwymi;
- koloryzacja — można uzyskać kolor balustrady, który najlepiej pasuje do aranżacji wnętrza. Bejce powstrzymują również proces starzenia się materiału;
- tworzenie warstwy ochronnej — lakierobejce, lakiery i oleje tworzą powłokę ochronną, która chroni materiał przed uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem UV, wilgocią i wahaniami temperatury. Oleje zapobiegają pękaniu drewna, dlatego należy nakładać je przynajmniej dwa razy w roku.