Elewacje domu z drewnem to bardzo dobry sposób na dodanie mu wyjątkowego charakteru. Przede wszystkim nadają sielskiego klimatu oraz świetnie komponują się z modnymi w ostatnich latach budynkach z betonu architektonicznego. Zanim jednak podejmiesz decyzję, jaki rodzaj drewna na elewację jest odpowiedni dla Ciebie, przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego, dlaczego drewno jest tak bardzo pożądanym materiałem na elewacje budynków i czym są deski elewacyjne. Przeczytasz również, jakie są zalety elewacji domów z drewnem oraz jak wygląda montaż deski elewacyjnej na ścianach zewnętrznych budynków.
Na co zwrócić uwagę wybierając drewno na elewację domu?
W ofercie wielu sklepów znajdziemy różne gatunki drewna, z którego wykonuje się deski elewacyjne, jednak sam rodzaj drewna to nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na to, czy drewno na elewację domu jest dobrze wysuszone oraz czy nie widać na nim śladów pleśni i nienaturalnych przebarwień lub śladów bytowania szkodników.
Drewno na elewację domu powinno być suszone z wykorzystaniem komory suszarniczej, która zapewni odpowiednią wilgotność oraz zabije owady zapobiegając odkształceniu się materiału lub w sposób naturalny pry zachowaniu odpowiedniej wymiany powietrza. Wilgotność desek przeznaczonych na elewację powinna wahać się między 12 a 18%.
Drewno na elewację domu – jakie drewno wybrać?
Aby elewacje domu z drewnem charakteryzowały się trwałością i estetycznym wyglądem przez długie lata należy wybrać taki gatunek drewna, który dobrze znosi wahania temperatury i nie rozwarstwia się podczas montażu.
Wiele rodzimych gatunków drzew nadaje się na deski elewacyjne. Można zaliczyć do nich takie gatunki jak modrzew, sosna, osika, dąb czy jesion. Dużo wyższą odpornością i trwałością drewna charakteryzuje się świerk skandynawski, modrzew syberyjski i cedr czerwony.
Tak naprawdę wybór drewna na elewację domu zależy też od efektu wizualnego, który chcemy uzyskać.
W swojej ofercie posiadamy gatunki drewna takie jak sosna, świerk czy modrzew.
Zalety desek drewnianych na elewację domu
Coraz częściej w każdym zakątku Polski możemy zauważyć elewacje domów wykonane z użyciem desek elewacyjnych. To bardzo praktyczne i estetyczne rozwiązanie. Do ich zalet należy przede wszystkim:
- łatwość montażu desek drewnianych na elewacji domu,
- duża dostępność tego surowca,
- szeroki panel kolorów i odcieni drewna.
Drewno na elewację to bardzo praktyczna alternatywa dla tradycyjnych, cementowo-wapiennych elewacji. Może ono też służyć do budowy garaży, altanek i tarasów. Odpowiednio wytworzone drewniane deski elewacyjne nie odkształcają się pod wpływem nasłonecznienia i wilgoci. Oprócz naturalnego wyglądu drewno na elewację posiada również bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Gwarantuje to mniejsze nakłady na ogrzewanie oraz ochronę konstrukcji od wilgoci i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Deski elewacyjne drewniane zapewniają także bardzo dobrą wentylację ścian budynku.
Niewątpliwą zaletą wykorzystania desek drewnianych jest ich przystępna cena. W porównaniu do klasycznych tynków i bardzo popularnych w ostatnich latach desek kompozytowych to bardzo korzystne cenowo rozwiązanie.
Jak wygląda montaż deski elewacyjnej
Montaż deski elewacyjnej nie należy do skomplikowanych czynności. Drewno na elewacji domu można zamocować zarówno na ocieplonych lub nieocieplonych ścianach murowanych, jak i dedykowanych do tego celu konstrukcjach szkieletowych wykonanych z drewna, metalu lub aluminium. Drewno na elewacje domu mocuje się do zaimpregnowanych drewnianych łat i kontrłat za pomocą dwa razy dłuższych niż grubość deski gwoździ lub wkrętów. Aby zapobiec powstawaniu rdzawych i szpecących wygląd elewacji zacieków warto wybrać ocynkowane wkręty. Nie poddają się one działaniu wilgoci i są odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Konstrukcja nośna dla desek elewacyjnych powinna być dobrana do ich wymiarów. Warto pamiętać także o pozostawieniu szczelin wentylacyjnych i niewielkich, kilkumilimetrowych odstępów między deskami. Drewno bowiem pod wpływem nasłonecznienia i wilgoci pracuje i poszczególne elementy elewacji nieznacznie przesuwają się względem siebie. Bardzo dokładne dopasowanie desek mogłoby spowodować odkształcanie się i pękanie drewna.
Szczegóły montażu drewna na elewacji domu warto omówić z firmą zewnętrzną zajmującą się tym tematem. Warto pamiętać, że cena montażu deski elewacyjnej zależy od gatunku drewna, sposobu ułożenia i wyprofilowania wybranych elementów.
Jak dbać o elewację z drewna?
Decydując się na użycie drewna na elewacji budynku, pamiętaj o jego okresowej konserwacji. W przypadku drewnianych desek elewacyjnych niezależnie od ich jakości czeka nas impregnowanie i czyszczenie elewacji. Jeśli zaniedbamy użycie dedykowanych do tego celu preparatów chemicznych, musimy liczyć się z tym, że naturalne elewacje z drewna zaczną z czasem niszczeć. Tym samym przestaną być ozdobą domu i stracą swoje właściwości termoizolacyjne. Naturalne drewno pozbawione konserwacji jest podatne na szkodniki i zarodniki grzybów. Dlatego warto już na etapie wyboru drewna na elewację domu zasięgnąć porady fachowca i zaplanować okresową pielęgnację i czyszczenie drewnianej elewacji. Kontrolę wszystkich drewnianych elementów na elewacji należy wykonywać co sezon. Zdarza się bowiem, że jedna ściana domu jest znacznie bardziej wystawiona na działanie warunków atmosferycznych i wymaga szybszej interwencji.
Jeśli mimo regularnej konserwacji zauważysz pęknięcia lub wypaczenia desek, pamiętaj o ich niezwłocznej naprawie. Wniknięcie wody może pogorszyć stan elewacji i zwiększyć koszty jej naprawy.