Ile kosztują schody drewniane i od czego zależy ich cena?

W budynkach piętrowych schody bardzo często wykańczane są drewnem. To naturalny materiał, który dobrze komponuje się z wieloma aranżacjami. Aby wykonać drewnianą konstrukcję dopasowaną do specyfiki i wymiarów pomieszczenia, potrzebne jest indywidualne podejście do projektu. Najpierw dokonuje się szczegółowych pomiarów, a dopiero później produkuje i montuje poszczególne elementy schodów, takie jak stalowy stelaż czy drewniane stopnie. Jaka może być cena za realizację całego procesu? Okazuje się, że to, ile kosztują drewniane schody zależy od kilku czynników. Co dokładnie wpływa na cenę?

Koszt schodów drewnianych – od czego zależy?

Główne koszty wykonania schodów drewnianych zależą od ceny konkretnego gatunku drewna, które wykorzystano do produkcji wszystkich części. Dla przykładu, schody z drewna bukowego będą znacznie tańsze od tych z drewna dębowego (w niektórych przypadkach nawet o połowę). Na wysokość kosztów schodów drewnianych wpływa jednak wiele innych czynników, takich jak:

  • rodzaj schodów – proste schody prostokątne będą tańsze niż schody wykonane z zakrętami czy podestami,
  • wymiary – większe schody wymagają użycia większej ilości materiału i dłuższego czasu pracy, co zwiększa ostateczny koszt produktu,
  • wykończenie – dodatkowe elementy, takie jak balustrady i poręcze mogą podnieść cenę schodów,
  • konstrukcja – realizacja nietypowych projektów schodów zawsze będzie droższa od wykonania standardowych modeli,
  • usługi dodatkowe – malowanie czy impregnacja drewna wpłyną na ostateczny koszt schodów drewnianych,
  • montaż – skorzystanie z usługi montażu schodów przez firmę wykonawczą sprawia, że koszt będzie wyższy niż przy samodzielnym montażu,
  • transport – producenci często pobierają dodatkowe opłaty za pokonany w trakcie transportu dystans.

Schody z drewna cena – jaki gatunek drewna wybrać?

Przy wyborze drewna na schody najlepiej zwrócić uwagę na kilka czynników: własne preferencje estetyczne, trwałość poszczególnych gatunków drzew i miejsce, w którym konstrukcja ma zostać zamontowana. Do produkcji schodów drewnianych najczęściej wykorzystuje się drewno dębowe. Jest twarde i odporne na przecieranie się. Jego zaletą jest oryginalny wygląd – drewno posiada naturalne słoje, które dodają schodom charakteru. Dlatego schody dębowe sprawdzą się w przypadku centralnych miejsc w domu, pełniąc funkcje dekoracyjną.

Schody z drewna dębowego nie są jednak najtańszą opcją. Jeśli ktoś poszukuje mniej kosztownego materiału, to powinien zdecydować się na jesion lub buk. Są one nieco mniej odporne na eksploatację od dębu, dlatego schody z wspomnianych gatunków drewna warto poddawać częstszej konserwacji. W sytuacji, gdy głównym kryterium wyboru jest wygląd surowca, wybrać można także klon, cedr, mahoń lub orzech amerykański. Klon swoja delikatną barwą pomoże rozjaśnić wnętrze, a cedr lub mahoń nada pomieszczeniu oryginalności, dzięki wyjątkowemu, czerwonawemu kolorowi.

Ile kosztują drewniane schody?

Oszacowanie tego, ile kosztują schody drewniane nie jest łatwym zadaniem, ponieważ wszystko zależy od konkretnego projektu. Standardowy typ schodów z drewna kosztuje zwykle ok. 9-10 tys. zł. Przy mniejszych schodach (do 8 m2), wyborze tańszego materiału i rezygnacji z profesjonalnego montażu, cena może być o połowę mniejsza. Bardziej skomplikowane projekty schodów samonośnych wyposażonych w balustradę lub schodów kręconych to wydatek rzędu 15-20 tys. zł. Wszystko zależy jednak od ich rozmiaru i rodzaju wykorzystanych materiałów.

Ile kosztuje wykonanie schodów drewnianych wraz z transportem i montażem?

Aby ustalić, ile kosztuje wykonanie schodów drewnianych, do ceny za produkt należy dodać koszty naliczone za transport i montaż. Jaki może być cena tych usług? To zależy od cennika danego producenta. Koszty transportu są zwykle uwarunkowane odległością, dlatego konieczne jest zapoznanie się z ofertą konkretnej firmy. Praca na miejscu przy montowaniu stelażu i pozostałych elementów (czyli tzw. robocizna) to najczęściej wydatek maksymalnie 800 zł.

Czy warto zainwestować w schody drewniane?

Profesjonalnie wykonane schody drewniane na zamówienie są dopasowywane do konkretnego pomieszczenia, dzięki czemu prezentują się lepiej od gotowych, uniwersalnych rozwiązań. Kluczową rolę, która może zachęcić do wyboru tego rodzaju schodów, odgrywa naturalna estetyka drewna, dodająca wnętrzu elegancji. Przy wyborze wysokiej jakości materiałów konstrukcja będzie w stanie wytrzymać wiele lat. Aby mieć pewność, że schody zostaną przymocowane odpowiednio, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów.

Jak widać, odpowiedź na pytanie, ile kosztują schody z drewna, nie jest jednoznaczna. Dokładna cena określana jest indywidualnie po ustaleniu szczegółów dotyczących projektu. Na koszty wpływ mają między innymi: rodzaj drewna, wymiary konstrukcji, wykończenie, transport i montaż. Wykonanie drewnianych schodów to najczęściej wydatek około 10 tys. zł. W zależności od tego, jak bardzo skomplikowany jest projekt, cena może być zarówno niższa, jak i wyższa.