Prace wykończeniowe w domu lub mieszkaniu bywają czasochłonne. Dlatego nawet przed generalnym remontem warto zaplanować swoje działania. Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć opóźnień. Jednym z najważniejszych etapów prac jest montaż schodów drewnianych. Kiedy montować schody drewniane w nowo powstałych budynkach, a kiedy w użytkowanych wnętrzach? Jak należy zrobić to prawidłowo? Przedstawiamy sprawdzony harmonogram prac wykończeniowych, dzięki któremu unikniesz popularnych błędów.
Kiedy należy wybrać rodzaj schodów wewnętrznych?
Wybór rodzaju schodów wewnętrznych to jedna z decyzji, którą warto podjąć jak najwcześniej, bo niektóre projekty mogą wymagać zbrojenia z konstrukcją budynku. Dlatego dokładne ustalenia powinny być określone na etapie przygotowywania planów budynku lub przynajmniej przed rozpoczęciem prac wykończeniowych (choć wtedy nie każdy rodzaj schodów będzie można już zastosować – mowa chociażby o schodach wspornikowych).
Przed montażem schodów drewnianych należy dopasować rodzaj drewna do stylu budynku i innych materiałów wykończeniowych oraz funkcji. Przy tworzeniu konstrukcji pod stopnie warto natomiast wziąć pod uwagę kwestie praktyczne – ilość miejsca potrzebnego na schody czy kąt ich nachylenia.
Kiedy montować schody drewniane w nowym budynku?
Montaż schodów drewnianych w nowym budynku najlepiej zaplanować po zakończeniu większości prac budowlanych, a zwłaszcza „mokrych” etapów wykończeniowych, takich jak tynkowanie czy wylewanie podłóg. Drewno jest materiałem podatnym na zmiany wilgotności, więc montaż w zbyt wilgotnym środowisku może wpłynąć na stabilność i trwałość schodów.
Idealny moment to czas, gdy wnętrze jest już prawie wykończone, a poziom wilgotności i temperatura są stabilne, co pozwala uniknąć odkształceń i uszkodzeń. Ważne jest również, by zabezpieczyć schody przed zniszczeniami podczas innych prac wykończeniowych (zwłaszcza w trakcie malowania ścian), np. poprzez ich tymczasowe okrycie.
Źle dobrany czas montażu schodów drewnianych lub jego niepoprawne wykonanie może sprawić, że z czasem schody zaczną wydawać nieprzyjemne dźwięki. Warto więc dowiedzieć się, jak temu zapobiec i co zrobić, gdy schody skrzypią.
Montaż schodów drewnianych przy gruntownym remoncie – jaka pora roku najlepsza?
Przy gruntownym remoncie domu najlepiej rozpocząć montaż schodów drewnianych o odpowiedniej porze roku. Najlepszym okresem jest wczesna jesień, kiedy warunki atmosferyczne są bardziej stabilne, a wilgotność powietrza nie jest wysoka. Optymalna temperatura wynosi około 20oC.
Wiele osób błędnie myśli, że montaż warto wykonać latem, bo wtedy jest ciepło. Wówczas może jednak dochodzić do niespodziewanych, gwałtownych opadów deszczu, dlatego nie jest to idealny czas. Trzeba podkreślić, że równie wysoka wilgotność powietrza ma miejsce wiosną.
A co z zimą? Wtedy w domu jest zbyt sucho. Gdy rozpocznie się sezon grzewczy lepiej wstrzymać się z pracami montażowymi. Drewno w takich warunkach może nadmiernie schnąć, powodując delikatne kurczenie się. Wraz z nadejściem wilgotniejszych miesięcy znów zacznie przyjmować wodę, rozszerzając swoją powierzchnię. To zwykle powoduje pęknięcia, jeśli deski zostały już przymocowane do konstrukcji. Dlatego warto zaplanować harmonogram prac wykończeniowych tak, aby montaż schodów drewnianych wypadał jesienią.
Jak zamontować schody drewniane?
Drewno na schody powinno być zaimpregnowane, aby wytrzymało długie lata. Do jego zamontowania potrzebna jest konstrukcja nośna, na której zostaną osadzone stopnie. Wszystkie elementy zwykle przygotowuje producent schodów. Niektóre firmy oferują przy tym transport na miejsce i montaż. Jaka będzie cena takiej inwestycji? To zależy od projektu, rodzaju zastosowanego drewna i sposobu wykończenia. Dlatego sprawdź nasz poprzedni artykuł, aby dowiedzieć się, ile kosztują schody drewniane.
Podsumowując, montaż schodów drewnianych musi odbywać się w odpowiednich warunkach. Najlepszym momentem będzie wczesna jesień. Dlatego w miesiącach wiosennych i letnich warto wykonać „mokre” prace wykończeniowe.