Dach to bardzo złożona konstrukcja, do której stworzenia wymagana jest wiedza ciesielska i dekarska, jak i dotycząca prawidłowego dobrania materiałów. Niewłaściwe drewno spowoduje, że dach będzie nietrwały, co wpłynie niekorzystnie na bezpieczeństwo mieszkańców. Warto zwrócić uwagę, z jakich elementów jest skonstruowany dach i zadbać o każdy detal przy jego wykonaniu.
Z jakiego drewno należy wykonać więźbę dachową?
Więźba dachowa to zasadnicza część konstrukcyjna dachu. Na przygotowanej konstrukcji można wykonać stelaż pod wełnę, aby ograniczyć wilgoć w domu, przed nałożeniem pokrycia.
Więźba dachowa wykonywana jest na podstawie projektu, który określa jej strukturę i pozwala wskazać, ile będzie potrzebnego drewna. Dostępne są różne rodzaje więźby dachowej: krokwiowa, jętkowa, krokwiowo-jętkowa, płatwiowo-kleszczowa.
Budowa dachu drewnianego powinna obejmować materiał spełniający następujące warunki:
- należy wybrać drewno iglaste, najlepiej świerk, sosnę, jodłę lub modrzew,
- drewno musi być suszone — zalecana wilgotność to 15%, nie wyższa niż 23%,
- jeżeli wybierzesz tarcicę obrzezaną, musi mieć klasę wytrzymałości od C18 do C40,
- tarcia lub drewno konstrukcyjne lite muszą mieć klasę wytrzymałości C24.
Elementy dachu drewnianego
Konstrukcja dachu drewnianego składa się z wielu elementów, które mają do spełnienia określone zadanie. Część z nich znajdziesz w naszej ofercie m.in. więźby dachowe i ich elementy czy wiązary dachowe. Oto najważniejsze, dzięki którym możliwa jest budowa dachu drewnianego.
Belka podwalinowa
Belka, na której opierają się słupy w dachach o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Łączy pary leżących naprzeciw siebie krokwi lub płatwi.
Płatew
Belka łącząca dźwigary w konstrukcji. Przenosi obciążenia na pionowe elementy nośne.
Dźwigar
Poziome lub ukośne elementy konstrukcji, których zadaniem jest przenoszenie obciążeń działających prostopadle do ich osi wzdłużnej na podpory. Są to przede wszystkim drewniane wiązary dachowe, pojedyncze układy prętowe, a także stalowe kratownice i blachownice.
Jętka
Poziomy, drewniany element konstrukcyjny o długości powyżej 3,5 m, który podtrzymuje krokwie dachu. Jej zadaniem jest łączenie krokiew, w celu usztywnienia konstrukcji dachu.
Kalenica
Deski o grubości 25-35 mm. Przenoszą główne siły podłużne i usztywniają konstrukcję. Mają formę pozimowego, rozciągniętego elementu konstrukcyjnego, z obu stron obejmującego krokwie i słupy.
Kontrłaty
Drewniane listwy lub deski mocowane równolegle do krokwi. Zapewniają prawidłową wentylację dachu. Tworzą podstawę, na której opiera się pokrycie dachu.
Kosz
Wklęsła krawędź dachowa znajdująca się w miejscu przecięcia się dwóch połaci dachu, schodzących się pod kątem rozwartym. Wymaga dodatkowe zabezpieczania, aby nie gromadził się tam śnieg.
Kratownica
Inaczej dźwigar kratowy. Sztywna konstrukcja drewniana, stalowa lub żelbetonowa o różnym kształcie m.in. rombu.
Krawężnica
Rodzaj krokwi montowanej na narożu. Montaż przebiega tak samo jak krokwi koszowej. Może pełnić funkcję ozdobną.
Krokiew
Pochyłe belki, z których powstaje dach drewniany. Konstrukcja wraz z łatami i płatwami stanowi element usztywniający budynek. Umożliwia przytwierdzenie pokrycia dachowego. Każda z belek ma minimum 5 cm, a ich przekrój dla domu jednorodzinnego wynosi 7×14 centymetrów lub 8×16 centymetrów.
Kulawka
Krokiew o zmniejszonej długości, która łączy krawężnicę lub krokiew koszową z murłatą.
Miecze
Ukośny element konstrukcyjny, połączony z dwoma innymi na nakładkę lub czopy.
Murłata
Murłata to belka o kwadratowym przekroju, kotwiczona w murze, w celu wsparcia stabilności więźby dachowej.
Naroże
Drewniana konstrukcja dachu ma grzbiet i jest nim naroże. Element jest osłonięty przed deszczem i śniegiem gąsiorami.
Wiatrownica
Deska lub drewniana łata montowana do krokwi ukośnie do spodu przez całą długość połaci dachowej. Usztywnia i wzmacnia konstrukcję w układzie podłużnym.
Więźba
Szkielet dachowy, który przenosi obciążenia dachu i jego pokrycia.
Zastrzał
Długi element konstrukcji montowany ukośnie, w celu usztywnienia więźby dachowej.
Łaty dachowe
Ma przekrój poprzeczny, jest przymocowana poziomo do krokwi, w poprzek połaci dachowej. Tworzy podstawę, na której opiera się pokrycie dachu.
Okap
Dolna część pozioma krawędzi dachu, wysunięta poza elewację budynku. Chroni ściany przed deszczem spływającym z dachu.