Skrzypiące schody drewniane – czy można coś z tym zrobić?

Skrzypiące schody drewniane potrafią być bardzo irytujące. Zwłaszcza wtedy, gdy chce się po nich przejść w nocy lub wczesnym rankiem. Nieobudzenie pozostałych domowników jest wtedy sporym wyzwaniem. Co zrobić żeby schody drewniane nie trzeszczały? Czy można pozbyć się problemu bez konieczności wymiany całej konstrukcji? Okazuje się, że istnieją sprawdzone metody, które pozwolą wyeliminować uciążliwe skrzypienie i przywrócić ciszę w domu.

Skrzypiące schody – jaka może być przyczyna?

Skrzypiące schody drewniane mogą być wynikiem kilku różnych przyczyn, które często nakładają się na siebie. Najczęściej problem jest spowodowany luźnymi połączeniami między elementami schodów, takimi jak stopnie, podstopnice i wsporniki. Drewno, jako materiał naturalny, reaguje na zmiany wilgotności i temperatury, co prowadzi do jego kurczenia się i rozszerzania. Z tego powodu elementy konstrukcji mogą się poluzować, powodując nieprzyjemne dźwięki przy każdym kroku.

Inną przyczyną jest zużycie materiału wynikające z długotrwałego użytkowania przy jednoczesnym braku regularnej konserwacji – wtedy z biegiem lat drewno może stracić swoją elastyczność i sprężystość, a to zwiększa podatność na skrzypienie.

Problem z trzeszczeniem schodów występuje też w przypadku niewłaściwie wykonanego montażu lub braku odpowiedniego wsparcia konstrukcyjnego. Powoduje to nadmierne naprężenia w poszczególnych elementach schodów.

Skrzypiące schody drewniane – co zrobić na samym początku?

Aby wygłuszyć schody drewniane, najpierw należy zlokalizować konkretne punkty, których nacisk powoduje skrzypienie. Dlatego pierwszym krokiem powinno być dokładne sprawdzenie wszystkich elementów konstrukcji. Warto przejść po schodach i skupić się na miejscach, w których występuje skrzypienie. Poprzez delikatne naciskanie na poszczególne stopnie i podstopnice można zlokalizować źródło dźwięku. Być może w tych miejscach widoczne będą drobne szczeliny.

Na tym etapie warto również sprawdzić, czy wszystkie elementy są solidnie przymocowane do siebie oraz do konstrukcji podpierającej (np. czy balustrada nie porusza się przy chwytaniu za poręcz).

Jak wygłuszyć schody drewniane?

Są aż cztery sposoby, które mogą pomóc z problemem skrzypiących schodów. W przypadku zauważenia wyraźnych ubytków w poszczególnych miejscach, należy zająć się ich uszczelnieniem. Nawet drobne nierówności często powodują obsuwanie się niektórych elementów. Pomóc mogą specjalistyczne preparaty – kleje oraz masy uszczelniające. Można znaleźć je w większości sklepów z akcesoriami budowlanymi. Wypełnienie szczelin przy użyciu wspomnianych środków w wielu przypadkach eliminuje skrzypienie.

Skrzypiące schody mogą wymagać dokręcenia elementów konstrukcji. Chodzi konkretnie o poręcze i balustrady. Wystarczy sprawdzić wszystkie śruby, nieco mocniej je docisnąć lub wymienić na nowe.

Jeśli problem wciąż nie zniknie, konieczne może być wykonanie mostkowania, czyli wzmocnienia schodów mostkiem z drewna lub innego materiału. Element montuje się pomiędzy skrzypiącymi stopniami. Do wykonania mostka przydadzą się belki lub listwy docięte na wymiar. Ten sposób zapewnia największą skuteczność.

W przypadku poważnych wad konstrukcyjnych poprzednie metody mogą jednak nie pomóc. Wtedy trzeba wymienić stare elementy skrzypiących schodów na nowe. Zwykle nie jest konieczne usuwanie wszystkich stopni czy poręczy, lecz tylko tych uszkodzonych. To wymaga natomiast dopasowania nowych części do dotychczasowej stylistyki.

W jaki sposób zapobiec skrzypieniu?

Aby zapobiec skrzypieniu schodów z biegiem lat, należy wybrać drewno najwyższej jakości. Profesjonalna obróbka, precyzyjne dopasowanie elementów, konserwacja i fachowy montaż mogą sprawić, że problem ten nigdy nie wystąpi. Warto o tym pamiętać na etapie zamawiania konstrukcji.

W Fallklandy Zagórz zajmujemy się produkcją schodów z wysokiej klasy drewna. Dlatego jeśli chcesz odnowić starą konstrukcję, możesz skorzystać z naszej pomocy!