Tarcica sosnowa

Drewno sosnowe jest cenione za swoją lekkość, miękkość, wytrzymałość oraz łatwość w obróbce. Co istotne, dostępne jest w całej Europie, w tym oczywiście w Polsce. To właśnie dlatego tarcica sosnowa jest jednym z najczęściej stosowanych surowców tartacznych. Warto podkreślić, że znajdziesz u nas wyłącznie wysokiej jakości tarcicę z polskich drzew.

Tarcica sosnowa – charakterystyka naszych produktów

W Fallklandy Zagórz tarcica sosnowa to jeden z kilku rodzajów produktów tego typu. Czym więc wyróżnia się oferowana przez nas tarcica ze starannie dobranych partii drzewa iglastego Pinus sylvestris? Przede wszystkim estetyką i znakomitymi parametrami technicznymi, co potwierdza szczegółowa charakterystyka naszej tarcicy sosnowej. Prezentuje się ona następująco:

  • struktura: typ prostowłóknistej struktury, posiada zauważalną granicę przyrostów rocznych,
  • zapach: przetworzone, starsze partie drewna są bezzapachowe, świeże mają żywiczny zapach,
  • barwa: tarcica sosnowa może mieć żółtawą barwę (drewno bieliste) lub nieco bardziej brunatną (drewno twardzielowe),
  • proces suszenia: tarcica sosnowa słynie ze stosunkowo szybkiego czasu suszenia,
  • izolacyjność: jest ona dosyć wysoka – zarówno izolacja akustyczna, jak i termiczna,
  • podatność na obróbkę: tarcica ta jest wyjątkowo dobrze podatna na wszelkiego rodzaju obróbkę (m.in. piłowanie, frezowanie czy szlifowanie),
  • trwałość: bardzo wysoka,
  • możliwość łączenia: tarcica sosnową można trwale sklejać i zespalać przy pomocy metalowych łączników,
  • nasycalność: można nakładać środki impregnujące.
Wooden stacked in a warehouse, close-up. Wooden industrial background

Gdzie tarcica sosnowa ma szczególne zastosowanie?

Przede wszystkim wykorzystywana jest w szeroko pojętej branży budowlanej i meblarskiej. Ze względu na wytrzymałość i estetyczny wygląd, tarcicę sosnową od Fallklandy Zagórz stosuje się najczęściej do produkcji: stołów, krzeseł, paneli, desek podłogowych, płyt wiórowych, palet do magazynowania, konstrukcji dachowych i innych elementów konstrukcyjnych budynków. To jednak nie jedyne możliwości, jakie daje nasza tarcica sosnowa. Produkt ten sprawdza się też w przypadku stolarki okiennej i drzwiowej.

Tarcica sosnowa mokra i sucha – jaką wybrać?

W przypadku większości zastosowań należy wybrać tarcicę sosnową suchą. Dzięki procesowi suszenia drewno uzyskuje odpowiednią wilgotność, a to przekłada się na stabilność rozmiarową i zwiększoną wytrzymałość. Dlatego jeśli potrzebujesz tarcicy do konstrukcji dachu lub produkcji mebli, okien, drzwi, podłóg i innych elementów wnętrzarskich, zdecydowanie lepiej sprawdzi się tarcica sosnowa sucha. Gdy natomiast nie zależy Ci na czasie i drewno może leżakować aż do wyschnięcia, dobra będzie też tarcica mokra. Tak samo w przypadku budowania tymczasowych konstrukcji, które nie wymagają wysokiej estetyki. Wtedy zaoszczędzisz, wybierając mokrą tarcicę sosnową – cena suchego drewna jest nieco większa. 

Jakie rodzaje tarcicy sosnowej oferujemy?

W Fallklandy Zagórz przygotowujemy tarcicę sosnową pod konkretne zamówienia. Znajdziesz u nas tarcicę pociętą na różne kształty i wielkości. Oferujemy przede wszystkim: deski, bale, listwy, łaty, krawędziaki i belki. Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje? Poniżej przedstawiamy szczegółową charakterystykę. 

  • Deski 

Płaskie elementy drewniane o różnej długości, szerokości i grubości, zwykle dość cienkie. Są wszechstronnie wykorzystywane w budownictwie, meblarstwie i branży wykończeniowej. 

  • Bale 

Bale są grubsze i masywniejsze od desek, często prostokątne lub kwadratowe w przekroju. Idealne do konstrukcji drewnianych (altany, stropy, ściany nośne). Znajdują zastosowanie w budownictwie tradycyjnym oraz w konstrukcjach ogrodowych. 

  • Listwy

Listwy to wąskie, cienkie i długie elementy drewniane, dostępne w różnych przekrojach. Głównie używane do wykończeń wnętrz, takich jak: obramowania drzwi i okien, listwy przypodłogowe, listwy dekoracyjne, maskownice i elementy mebli. 

  • Łaty 

Łaty to wąskie, prostokątne elementy drewniane, które są grubsze od listew, wykorzystywane w konstrukcjach dachowych (do montażu pokrycia dachowego) jako elementy nośne pod dachówki lub blachodachówki. Mogą być też używane do budowy szkieletów ścian działowych. 

  • Krawędziaki 

To solidne elementy o kwadratowym lub prostokątnym przekroju. Używane w konstrukcjach budowlanych, konstrukcjach szkieletowych, do budowy ram, schodów. Mogą służyć jako słupy podporowe. 

  • Belki 

Są jednymi z największych elementów drewnianych. Stosuje się je do wzmocnienia konstrukcji nośnych budynków – głownie stropów i dachów. Wykorzystywane są także jako nadproża. 

Możemy przygotować nietypowe rozmiary tarcicy sosnowej cena będzie obliczona na podstawie stopnia skomplikowania projektu. 

Cena tarcicy sosnowej – od czego zależy?

Dokładna cena tarcicy sosnowej uzależniona jest od kilku istotnych czynników, do których z pewnością zaliczyć należy:

  • ilość zamawianego materiału,
  • stopień wilgotności,
  • rodzaj produktu – obrzynany lub nieobrzynany.

Szczegółowa wycena zamówienia zawsze wykonywana jest więc przez nas indywidualnie! W tym celu zapraszamy wszystkich do skontaktowania się z nami!

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Masz pytania, uwagi lub potrzebujesz naszej pomocy? Jesteśmy dostępni, aby Cię wesprzeć. Nasza pasjonująca ekipa ekspertów jest gotowa na rozpoczęcie rozmowy, by w pełni zrozumieć Twoje oczekiwania. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz porady, wsparcia technicznego, czy chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach i usługach, jesteśmy tutaj, by Ci pomóc!