Wiązary dachowe

Wiązary dachowe - Fallklandy Zagórz

Aby konstrukcja więźby dachowej była wytrzymała i odporna na obciążenia powinna opierać się na solidnych wiązarach dachowych z drewna. Zadaniem wiązara jest przenoszenie obciążeń na ściany lub słupy. W zależności od rozpiętości, na jakiej chcemy oprzeć konstrukcję, najczęściej stosowanymi rodzajami wiązarów ciesielskich są: 

  • wiązar krokwiowy – dwie krokwie oparte na desce wiązarowej, rozpiętość do 6 m, 
  • wiązar jętkowy – dwie krokwie połączone jętką, oparte na desce wiązarowej, rozpiętość do 9 m, 
  • wiązar wieszarowy – centralnie umieszczony wieszak dźwiga kilka par krokwi za pomocą płatwi, rozwiązania jedno lub dwuwieszakowe stosuje się zwykle do rozpiętości 8 m, 
  • wiązar płatwiowo-kleszczowy – najbardziej skomplikowany rodzaj wiązara, który stosuje się do rozpiętości od 8 m. Składa się on ze słupków zwanych stolcami, na których umieszczone są poprzeczne kleszcze łączące krokwie. Nad kleszczami montowane są płatwie ułożone wzdłuż konstrukcji dachowej, aby służyły jako podpory dla krokwi. 

Co to jest wiązar dachowy?

Wiązar dachowy jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji dachowej, ponieważ zapewnia jej wytrzymałość nawet w przypadku dużych obciążeń spowodowanych np. śniegiem. Najprościej mówiąc, wiązary są prefabrykowaną częścią, gotową do montażu. Składają się z precyzyjnie zespolonych ze sobą różnych części, takich jak krokwie, deski, płatwie czy kleszcze (w zależności od rodzaju wiązarów dachowych). 

Wiązary dachowe – gdzie mogą być stosowane?

Ze względu na to, że na rynku dostępne są produkty o różnej specyfice (wiązary krokwiowe, wiązary jętkowe, wiązary wieszarowe, wiązary płatwiowo-kleszczowe), ten rodzaj konstrukcji zabezpieczającej dach przed przeciążeniem może być stosowany praktycznie w większości budynków. Ważne jest jedynie dokładne zmierzenie wszystkich parametrów i dopasowanie odpowiedniego rodzaju wiązarów do konkretnego projektu. 

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Masz pytania, uwagi lub potrzebujesz naszej pomocy? Jesteśmy dostępni, aby Cię wesprzeć. Nasza pasjonująca ekipa ekspertów jest gotowa na rozpoczęcie rozmowy, by w pełni zrozumieć Twoje oczekiwania. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz porady, wsparcia technicznego, czy chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach i usługach, jesteśmy tutaj, by Ci pomóc!

Wiązary dachowe z desek – zalety

Wiązary dachowe to rozwiązanie, które jest niezwykle praktyczną opcją do zabezpieczenia pokrycia dachowego. Odpowiednio przygotowane i połączone ze sobą wiązary od Fallklandy Zagórz są produktem do natychmiastowego zastosowania przy budowie domu. Samodzielne zespalanie poszczególnych części bywa często uznawane za wymagający proces, który pochłania sporo czasu. Gdy jednak wszystkie elementy są precyzyjnie dopasowane, praca jest o wiele prostsza i mniej czasochłonna. Dlatego też gwarantujemy, że nasze wiązary dachowe są odpowiednio przygotowane do montażu. Ponadto, oferowane przez nas produkty mają wiele innych zalet, np.: 

  • każdy wiązar dachowy posiada równie wysoką jakość, 
  • nasze wiązary to stosunkowo mało kosztowne rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo na lata, 
  • zarówno wiązar płatwiowo-kleszczowy, wieszarowy, krokwiowy, jak i jętkowy sprawia, że konstrukcja dachu jest zabezpieczona przed przeciążeniem, 
  • są uniwersalne – wiązary stosować można w przypadku różnych rodzajów budynków (przy prostych i skomplikowanych projektach brył), 
  • produkowane są dosyć szybko, dlatego czas oczekiwania na zamówienie nie jest długi. 

Oferujemy wiązary dachowe z najlepszych partii drewna

Tworzenie wiązarów dachowych to ogromna odpowiedzialność, której mamy świadomość. Konstrukcja ta musi być wytrzymała, nawet po wielu latach od jej zastosowania. Właśnie dlatego do produkcji wiązarów dachowych wykorzystywać należy wyłącznie najlepsze partie certyfikowanego drewna o niskim poziomie wilgotności. I to nie byle jakiego! Musi to być drewno o określonych parametrach technicznych. Ze względu na swoje zastosowanie określa się je mianem tarcicy konstrukcyjnej lub drewna konstrukcyjnego. Produkt ten jest niezwykle trwały, a jednocześnie stosunkowo lekki, dzięki czemu nie obciąża zbytnio fundamentów. Efekt taki może zagwarantować drewno iglaste, które najczęściej stosowane jest właśnie w przypadku wiązarów.

W Tartaku Fallklandy Zagórz do produkcji najwyższej jakości wiązarów krokwiowych, wieszarowych, płatwiowo-kleszczowych czy jętkowych stosujemy starannie wyselekcjonowane partie tarcicy z drzew iglastych. 

Wiązary dachowe dopasowane do konkretnego projektu

Ważne jest to, aby każdy element wiązarów dachowych pasował do wymiarów uwzględnionych w danym projekcie. W Fallklandy Zagórz umożliwiamy wykonanie spersonalizowanych wiązarów dopasowanych do konkretnego budynku. W tym celu będziemy potrzebować dokładnych wymiarów. Wystarczy się z nami skontaktować i przedstawić nam wszystkie szczegóły. Gwarantujemy, że nawet w przypadku tych bardziej skomplikowanych projektów czas realizacji zamówienie nie będzie trwał długo. 

Fallklandy Zagórz – jaka cena wiązarów?

Trudno jednoznacznie określić cenę za wiązary dachowe, ponieważ zawsze jest ona ustalana indywidualnie w zależności od potrzeb Klienta. Wpływ na jej wysokość ma ilość potrzebnego materiału i stopień trudności wykonania danego projektu.

Zapraszamy więc do bezpośredniego skontaktowania się z naszymi ekspertami w celu wyceny własnego zamówienia. Możemy zapewnić, że posiadamy bardzo atrakcyjną cenowo ofertę.