Produkcja drewnianych bębnów kablowych to złożony proces, który obejmuje staranny wybór surowców, precyzyjną obróbkę oraz kontrolę jakości względem obowiązujących norm bezpieczeństwa. Aby bęben mógł powstać, konieczne jest przygotowanie jego poszczególnych elementów. Po ich złożeniu w całość szpula może zostać zaimpregnowana. Z czego więc składa się gotowy produkt? W jaki sposób kontroluje się jakość bębna kablowego? Czy na szpuli można umieścić logo firmy?
Produkcja bębnów kablowych – z jakiego drewna?
Aby rozpocząć produkcję poszczególnych elementów bębna drewnianego, należy przygotować odpowiedniej jakości drewno. Ze względu na wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne jest to zwykle drewno iglaste – najczęściej sosnowe. Drewno do wykonania bębna może być świeżo cięte lub suszone. Aby mieć pewność, że surowiec spełnia najwyższe standardy jakości, poddawany jest regularnym audytom z drewna konstrukcyjnego (C24 i PEFC).
Z czego składa się drewniany bęben kablowy?
Dokładny proces produkcji szpul drewnianych jest tajemnicą każdej firmy. Sekretem nie jest jednak to, że do wykonania gotowego produktu trzeba przygotować mniejsze elementy, które następnie łączy się ze sobą. W przypadku drewnianego bębna kablowego wykonać należy:
- tarcze drewniane – to część, od której rozpoczyna się produkcję,
- deskę poszycia drewna – element łączący obie tarcze drewniane (na niego nawija się później kabel, linę itp.).
Produkcja bębnów kablowych rozpoczyna się od wytwarzania tarcz drewnianych, które stanowią główny element konstrukcyjny bębna. Następnie wykonuje się deskę poszycia rdzenia. Ostatecznie, bęben drewniany kablowy składa się z dwóch tarcz oraz jednej deski poszycia rdzenia. Wszystkie elementy łączone są ze sobą za pomocą śrub i gwoździ.
Jak wygląda kontrola jakości i wilgotności drewna?
Przed rozpoczęciem produkcji bębna kablowego, sprawdza się wilgotność drewna suchego. Wykonuje się to przy pomocy wilgotnościomierza. Dopuszczany jest tylko ten materiał, który wilgotność utrzymuje się poniżej 20%. Wtedy można mieć pewność, że produkt nie odkształci się w trakcie magazynowania.
Po zmontowaniu bębna drewnianego w całość, przechodzi on kontrolę jakości. Na tym etapie szczególną uwagę poświęca się otworowi kablowemu. Trzeba sprawdzić, czy produkt nie posiada wad, czyli tak zwanych „zadziorów” (małych kawałków drewna, które mogą powstać podczas obróbki na maszynie CNC). Te drobne nierówności stanowią ryzyko uszkodzenia kabla podczas nawijania, dlatego, jeśli występują, koniecznie należy je usunąć. W uzyskaniu gładkiej powierzchni otworu kablowego pomaga nożyk lub narzędzie z końcówką szlifującą.
Dodatkowo, sprawdzane są wszystkie gwoździe. Trzeba upewnić się, że od wewnętrznej strony bębna nie wystają ostre końcówki. Mogłyby one uszkodzić linę lub kabel, a w niektórych sytuacjach być niebezpieczne dla człowieka (ostre elementy stanowią ryzyko skaleczenia się podczas użytkowania). Kontrola jakości na tym etapie ma kluczowe znaczenie. Dzięki niej można mieć pewność, że każdy bęben kablowy spełnia najwyższe standardy zanim trafi do danej firmy.
Czy bęben kablowy jest impregnowany?
Drewniany bęben kablowy może zostać poddany impregnacji. Proces ten polega na nasyceniu drewna specjalnym środkiem, który zabezpiecza produkt przed czynnikami biologicznymi. Dzięki temu szpula jest bardziej wytrzymała i odporna na zniszczenia.
Czy na drewnianej szpuli kablowej można namalować logo firmy?
Po zakończeniu wcześniejszych etapów produkcji, na zlecenie danej firmy, można namalować logo na tarczach oraz na desce poszycia rdzenia. To dodatkowy element identyfikacji marki. Czasami na bębnach zamieszcza się także kody kreskowe, które umożliwiają łatwiejsze zarządzanie zapasami w magazynie.
Produkcja drewnianych bębnów kablowych wymaga precyzji. W celu zachowania wysokich standardów, wszystkie elementy bębna poddawane są regularnej kontroli. Na specjalne życzenie szpulę można zaimpregnować, a na tarczy lub desce poszycia drewna namalować logo lub kod kreskowy.