W jaki sposób przechowywać bębny drewniane na kable? 

W wielu branżach odpowiednie zabezpieczenie różnego rodzaju kabli elektrycznych to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu podczas pracy. Skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się bębny kablowe drewniane. Pozwalają one przechowywać przewody zgodnie z obowiązującymi przepisami. Co ważne, bębny drewniane też wymagają właściwego magazynowania. Zatem, jak je prawidłowo składować i transportować? Jakie skutki mogą wywołać popełnione błędy? 

Bębny drewniane i przechowywanie kabli – dlaczego to dobre rozwiązanie? 

Właściwe przechowywanie kabli pozwala zabezpieczyć je przed zaplątaniem i potencjalnymi uszkodzeniami. W większości przypadków mowa jest o kablach elektrycznych, a nie tylko zwykłych linach czy drutach. Tutaj należy więc wziąć pod uwagę również możliwe zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia człowieka w sytuacji nieprawidłowego składowania tego rodzaju materiałów. 

Z tego względu, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zaleca się przechowywanie kabli w specjalnych jednostkach ładunkowych, np. takich jak bębny kablowe drewniane. Mają one funkcjonalny, owalny kształt, ale to nie jedyna ich zaleta. Drewno zapewnia bowiem odpowiednią ochronę, ponieważ nie przewodzi elektryczności ani ciepła.  

Czym są bębny kablowe drewniane? 

Bębny kablowe drewniane powstają z tarcicy iglastej (najczęściej sosnowej) lub tarcicy liściastej, jednak jest ona droższym surowcem i stosuje się ją zazwyczaj pod specjalne zamówienia. To ważne, aby wykorzystane do produkcji bębnów partie drewna posiadały określone właściwości techniczne i użytkowe. Można je uzyskać na skutek właściwie wykonanej obróbki termicznej (aspekt niskiej wilgotności jest tutaj kluczowy). 

Drewniane szpule kablowe dostępne są w wielu wymiarach. W zależności od zastosowania, należy wybrać więc odpowiedni rodzaj. Najczęściej stosowane są bębny o średnicy tarczy od 600 mm do nawet 4200 mm średnicy. Wielkość produktu wpływa na maksymalną nośność, która w przypadku największych szpul będzie proporcjonalnie większa.

Zasady przechowywania drewnianych bębnów kablowych 

W przypadku bębnów kablowych z nawiniętymi przewodami elektrycznymi czy światłowodowymi, prawo przewiduje dokładne zasady ich magazynowania. Znaleźć można szereg wytycznych, które wynikają między innymi z treści norm IEC 60502-1, N-HD 603 S1:2002 czy N-SEP-E-004. Najważniejsze z nich to: 

  • bębny należy składować na stabilnym, równym podłożu w pozycji pionowej, stosując kliny zabezpieczające przed ich przemieszczaniem się, 
  • tarcze bębna nie mogą dotykać kabla, który znajduje się na innym bębnie, 
  • bębny powinny podlegać regularnej kontroli, 
  • w przypadku układania bębnów z kablem w miejscach o niskich temperaturach, należy unikać wstrząsów oraz uderzeń bębna, 
  • najlepiej unikać długotrwałego składowania bębnów z kablami (powyżej 12 miesięcy). 

Zdecydowanym błędem jest magazynowanie bębna położonego na swojej bocznej tarczy. Może wydawać się to praktyczną opcją, ale na skutek obciążenia zniszczeniu ulec może wówczas jego konstrukcja, a także składowany materiał. 

Trzeba też pamiętać o tym, że pod wpływem słońca drewno może się delikatnie skurczyć. W takiej sytuacji należy pamiętać o dokręceniu znajdujących się na bębnie śrub. 

Bębny kablowe drewniane – jak je transportować? 

Podczas transportowania drewnianych bębnów z kablem trzeba zachować szczególną ostrożność. Szpula toczona może być tylko na niewielkich odległościach – dodatkowo należy zwrócić uwagę na właściwy kierunek. W przypadku dłuższych dystansów zaleca się wykorzystanie wózków widłowych (bęben powinien być ułożony poziomo, aby się nie stoczył) lub samochodów ciężarowych (z wykorzystaniem palet). Podczas transportu istotnym aspektem jest też masa bębna z nawiniętym kablem, ponieważ przekroczenie dopuszczalnego limitu może doprowadzić do uszkodzenia materiału, a nawet wypadku. 

Bębny kablowe drewniane to sposób na bezpieczne przechowywanie przewodów czy drutów. Konieczne jest jednak zapoznanie się ze sposobem ich wykorzystywania. Właściwe magazynowanie i transport szpul kablowych pozwoli zabezpieczyć materiały przed zniszczeniami.