Nie bez powodu w kontekście posiadania bezpiecznego miejsca do życia mówimy, że mamy dach nad głową. Chroni on bowiem budynek przed opadami deszczu, gradu czy śniegu. Znosi zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. Wbrew pozorom, pokrycie dachowe wcale nie jest jednak najważniejszym elementem zadaszenia. Równie istotną rolę pełni więźba. Czym zatem ona jest? Jakie są rodzaje więźby dachowej? Na te i inne pytania odpowiedzi znaleźć można w poniższym artykule.
Elementy więźby dachowej – czym jest ta konstrukcja?
Więźba jest stelażem podtrzymującym pokrycie dachu. Dzięki niej ciężar pozostałych części jest rozłożony w sposób równomierny i przenosi się na wszystkie ściany nośne. Bez solidnie wykonanej więźby nie ma więc wytrzymałego, stabilnego dachu.
Ze starannie wyselekcjonowanych partii drewna iglastego tworzy się poszczególne elementy więźby dachowej. Nie jest to bowiem jednolita konstrukcja. W jej skład wchodzą między innymi:
- wiązary,
- krokwie, płatwie, jętki
- belki stropowe, belki oczepowe lub murłaty,
- kleszcze,
- wiatrownice,
- przepustnice,
- łaty, kantówki.
Wszystkie elementy powinny być do siebie idealnie dopasowane, aby można było je połączyć. Najlepiej zamawiać je więc u jednego producenta.
Rodzaje więźby dachowej – jakie wyróżniamy?
Wykonywać można różne rodzaje więźby dachowej. Najpopularniejsze z nich to: więźba krokwiowa, więźba jętkowa, więźba płatwiowo-kleszczowa.
Więźbę krokwiową można zastosować, gdy ściany budynku oddalone są od siebie o maksymalnie 6-7 metrów, a nachylenie dachu wynosi 40-60 stopni. W przypadku większych odległości pomiędzy ścianami (do 11 metrów) stosuje się więźbę jętkową. Przy tym rozwiązaniu krokwie oparte są na jętkach (w połowie długości krokwi), co poprawia stabilność konstrukcji. Gdy dom ma rozpiętość ścian większą niż 11 metrów, zaleca się wybór więźby płatwiowo-kleszczowej. Umożliwia ona wykonanie zarówno dachów o dużym, jak i niewielkim nachyleniu. Jej szkielet wspierany jest przez płatwie i murłaty, które zapewniają dodatkowe wsparcie dla krokwi.
Drewno na więźbę – jakie powinno być?
Do produkcji stelażu dachu wykorzystuje się zwykle drewno iglaste, ponieważ ma ono najlepsze właściwości dla tego zastosowania. Warto pamiętać, że drewno na więźbę powinno być odpowiednio wysuszone, aby nie zmieniło swoich parametrów po pewnym czasie (to istotne, gdy kupujemy elementy tuż przed montażem więźby – dopuszczalne jest do 12% wilgotności). Gdy natomiast materiał będzie leżakować w magazynie, można zdecydować się na świeże drewno.
Więźba dachowa a termoizolacja poddasza – jakie są możliwości?
Wybierając więźbę dachową z drewna, można zdecydować się na dwie opcje termoizolacji poddasza – międzykrokwiową lub nakrokwiową. Pierwszy rodzaj to ocieplanie przestrzeni pomiędzy krokwiami, np. wełną, styropianem. Drugi natomiast polega na położeniu termoizolacyjnych materiałów od zewnątrz – na krokwi.
Wybór rodzaju więźby dachowej, jak i metody ocieplenia poddasza zależy od indywidualnego projektu. Warto zaplanować więc każdy aspekt odpowiednio wcześnie.